Projektā „ Aiz apvāršņa” noslēgts vasaras nodarbību cikls

partneribass

Šajā projektā īstenojam trīs nodarbību ciklus bērniem – tie notiek visos piecos LP „ Sēlija” darbības aptvertajos novados – Aknīstes novada Ancenes ciemā, Jēkabpils novada Dunavas ciemā, Krustpils novada Vīpes ciemā, Salas novada Biržos un Viesītes novada Ritē.

Pirmais nodarbību cikls – „Vērtības” – noslēdzās līdz ar mācību gada beigām, un tā ietvaros bērni iepazinās ar savas apkārtnes vērtībām. Iestājoties vasarai, uzsākām radošo darbnīcu cikls „Skaties tālāk!”, un līdz ar pēdējo vēso jūlija nedēļu visu piecu ciematu bērni ir paraudzījušies arī ārpus ciematu robežām. Asares, Rites un Dunavas ciematos šīs nodarbības norisinājās jūnijā, pirms Vasaras saulgriežiem. Savukārt, Biržu un Vīpes bērni šīm nodarbībām bija izvēlējušies jūlija pēdējo nedēļu.

Katrā ciemā tika radīta īpaša programma, lai bērniem būtu iespējams iepazīties ar tiem nodarbību veidiem, kas līdz šim nav bijuši pieejami. Kopīgais visos ciematos – alpīnisma nodarbības kopā ar biedrību „ Pie kraujas” un – pilnīgā sajūsma par piedzīvoto šo piecu dienu laikā. Biržu bērni, piemēram, aktīvi zīmēja, muzicēja, izveidoja gan nelielu teātra uzvedumu, gan jaunu baskāju taku. Tāpat – devās tālākā izbraukumā uz Kaldabruņu, lai veidotu siena figūriņas un stikla saules ķērājus.

Ancenes ciema koordinatore Ilze Setkovska raksta:

„No 15. līdz 19. jūnijam Ancenes ciemā Asares pamtskolā bērni pulcējās uz nodarbībām. Šajās dienās viņi mācījās gleznot, dekupēt, krāsot ar stikla un auduma krāsām, apgleznot sejas, sportoja, apguva tūrisma pamtelementus un izspēlēja vides spēli ar orientēšanos tuvākajā apkārtnē,
Bērni bija priecīgi un pateicīgi par šo iespēju būt kopā, aktīvi un radoši darboties, iemācīties daudz ko jaunu un interesantu.
Dažas bērnu atsauksmes:
“Pats mīļākais pasākums, pats draudzīgākais, kas ir noticis vasarā.”(Diāna),
“Labprāt gribētu iemācīt ģimenei to, ko pati šeit mācījos.” (Aiva)”

Patiesa sajūsma staro no Vīpes ciemata koordinatores Daigas Vilcānes iespaidiem:

 „ Tā tik bija nedēļa! Jūlijs ar siltumu nelutināja, toties pie mums bija karsti. Projekta cikla nosaukums “Skaties tālāk” pilnībā sevi attaisnoja. Katra nedēļas diena ļāva projektā iesaistītajiem bērniem paraudzīties arvien tālāk. Pirmdien  un otrdien kopā ar skolotāju un mākslinieci Daci Tropu bērni un jaunieši  aizrautīgi veidoja kuģus, puķes un taureņus. Kuģi izdevās pavisam īsti, jo ir kuģojami ūdens tilpnē un vajadzības gadījumā noenkurojami piestātnē. Taureņi un ziedi izveidojās tik krāšņi, ka pavisam aizmirsām, ka aiz loga lietus līst. Jāpiebilst, ka skolotāja ne vien iemācīja jaunas prasmes, bet veiksmīgi parādīja, ka ne vienmēr pirkumu iepakojuma materiāli un celtniecības materiālu pārpalikumi ir izmetami atkritumos. Trešdiena bija diena, kad skatījāmies vēl tālāk, jo pie mums ciemojās  mūsu sadarbības partneri – biedrība „Pie kraujas” .Pie mums notika brīvdabas alpīnisma nodarbības.Šo dienu bērni gaidīja jau kopš projekta sākuma. Tas ir kaut kas nebijis! Puiši, kuri rādīja un stāstīja par aktivitātēm brīvā dabā, strādāja no sirds, jo bērnu interese bija neizmērojama.Ar kādu sajūsmu tika piemērīts viss ekipējums, kas domāts drošības nodrošināšanai! Kādas rindas stāvēja, lai izmēģinātu savus spēkus alpīnisma pamatus apgūstot! Tad sacensības starp komandām! Projekta dalībniece Anastasija teica: ” Tas bija forši! Es tik daudz visās aktivitātēs piedalījos, ka , pārnākusi mājās, saldi aizmigu”. Ceturtdien bērniem bija iespēja vēl tālāk paskatīties, jo pie mums ciemojās Sandra Sharma, kurai ir astoņu gadu pieredze ķermeņa apgleznošanā ar hennu. Skolotāja mums ļoti izsmeļoši pastāstīja par skaistajām austrumu tradīcijām, kas nemanot ienākušas arī mūsu ikdienā.Praktiskās nodarbības bija fantastiskas, jo katrs, kurš vēlējās varēja iegūt mazu tatoo zīmējumu uz rokas. Bērni atzina, ka ko tādu viņi dara pirmo reizi. Piektdiena mums ļāva skatīties tālu pāri Vīpes robežai – uz Atašieni. Bijām izbraukuma nodarbībā pie keramiķes Inetas Dzirkales. Tas bija kaut kas! Ne katram ir bijusi iespēja apsēsties pie mākslinieces darba galda, bet mums tāda bija. Tas, kas no malas skatoties uz skolotājas rokām, likās pavisam vienkārši, izrādījās smags un grūts darbs. Māksliniece ļāva  katram izpausties un māls pārvērtās fantastiskas figūrās. Piecas dienas paskrēja nemanot. Vēl īsti piektdienas nodarbības nebija beigušās, kad bērni jau jautāja: ” Kad vēl būs nodarbības?” Par to jau arī ir vislielākais prieks, ka viss ir izdevies tik labi, ka gribas vēl.”

Vīpes ciemata dalībnieku sajūsma ir ļoti labi saprotama, jo – projektā paredzētā aktīvās atpūtas trasīte tiks izveidota tieši Vīpē! Biedrības „ Pie kraujas” pārstāvji šī ciemata teritoriju ir atzinuši par vispiemērotāko trases izvietošanai, un arī publikas atsaucība likusi domāt par to, ka trasīte tiks gan aktīvi izmantota, gan labi pieskatīta. Jaunais objekts taps augusta mēneša beigās, un tā atklāšana varētu sakrist ar skolas gaitu sākumu 1. septembrī. Bez šaubām, šādu trasīti ir pelnījis ikviens projektā iesaistītais ciems, taču šoreiz līdzekļu apjoms ir paredzēts tikai vienam. Pārējiem – tā būs jauna iedvesma un pamatojums kopēju attīstības projektu izstrādei.

Papildus nodarbībām šovasar gaidāms vēl viens notikums – pieredzes apmaiņas brauciens uz Madonas novadu, kas notiks 28. augustā. Un tad, līdz ar zeltaino septembri, uzsāksim trešo projekta nodarbību ciklu – „ Aiz apvāršņa.”

Sagatavoja –

Projekta koordinatore Ieva Jātniece

aizapvarsna

Projektu finansiāli atbalsta Islande, Lihtenšteina un Norvēģija. Programmu finansē EEZ finanšu instruments un Latvijas valsts